تبلیغات
آموزش مسائل جنسی و زناشویی - علل نازایی در زن از چند زاویه

علل نازایی در زن از چند زاویه

نوشته شده در تاریخ : شنبه 16 آبان 1388   05:42 ب.ظ

نوع مطلب :بررسی مسائل ،

wWw.Zowj.Mihanblog.com 

علل نازائی در زنان به ترتیب شیوع عبارتند از :

۱ ـ اختلالات مربوط به لوله های رحمی

۲ ـ عدم تخمک گذاری (اختلالات مربوط به تخمدان)

۳ ـ اختلالات گردن رحم

۴ ـ آندومتریوز

۵ ـ علل رحمی

برای دیدن متن كامل به ادامه مطلب مراجعه كنید

اختلالات مربوط به دهانه رحم :

دهانه رحم و ترشحات آن در تغذیه، ذخیره ، رهایی تدریجی اسپرم ها به قسمتهای بالاتر و محافظت اسپرم ها از محیط اسیدی نقش مهمی دارد. ترشحات دهانه رحم در حوالی تخمک گذاری تحت تاثیر هورمون استروژن افزیش یافته سیال و شفاف شده و خاصیت کششی زیادی به خود می گیرد. برای تشخیص و ارزیابی علل دهانه رحم از تست PCT استفاده می شود . (روش انجام این تست به این ترتیب است که در حوالی تخمک گذاری زوجین پس از ۲ روز خودداری از نزدیکی اقدام به تماس جنسی نموده و پس از ۶‌ـ ۱۰ ساعت از نزدیکی نمونه هایی از دهانه داخلی و خارجی رحم تهیه شده و در زیر میکروسکوپ بررسی می شود. وجود بیش از ۱۰ اسپرم در هر میدان میکروسکوپی با تحریک بیش از ۵۰ درصد طبیعی و مطلوب است) شایعترین علت نازایی ناشی از اختلالات گردن رحم کاهش ترشحات طبیعی است.

آندومتریوز :

وجود بافت رحمی در هر نقطه ای خارج از محل طبیعی (رحم) را آندومتریوز می گویند که بجز طحال در تمام بافتهای بدن ممکن است بوجود آید. شایعترین محل گرفتاری آن لگن و تخمدانها است.

در کل ۱ ـ۲ درصد زنان به این بیماری مبتلا هستند.شیوع سنی آن ۴۵ ـ ۲۵ سالگی است و حدود ۱۰ درصد زنان در سنین باروری و ۴۰ ـ ۲۵ درصد زنان نازا به آن گرفتار می باشند.

علائم بیماری :

علائم و نشانه های بیماری بسیار متغیر بوده و بر حسب محل گرفتاری و شدت بیماری متفاوت است.

یکی از علائم این بیماری قاعدگی دردناک است. درد یک روز قبل از خونریزی شروع شده و حدود سه روز تداوم می یابد. تجویز داروهای رایج جهت تسکین درد ،‌ در این موارد بی اثراست. از علائم دیگر این بیماری می توان به مقاریت دردناک و نیز نازایی اشاره کرد. در مواردی که آندومتریوز خارج لگنی وجود دارد علائم گوارشی ( دردهای کرامپی ، وجود خون در مدفوع ، نفخ شکم ، اسهال یا یبوست) و یا ریوی (خلط خونی یا سرفه) وابسته به عادت ماهانه و دوره ای تظاهر می کند.

تشخیص قطعی آندومتریوز تنها با لاپاراسکوپی یا جراحی و انجام نمونه برداری میسر است. سونوگرافی کمکی در تشخیص بیماری نمی کند. هدف از درمان بیشتر تسکین درد بیمار و یا برطرف کردن نازایی است که بوسیله درمان دارویی یا جراحی و یا توام صورت می گیرد.

در صورت وجود آندومتریوز شدید و مقاوم به درمانهای طبی ، آندومتریوز تخمدان بیش از یک سانتی متر و یا چسبندگی انتشار وسیع بافت مبتلا باید اقدام به جراحی و برداشت بافت ناحیه مبتلا نمود.

نکته : لکه بینی قبل از شروع خونریزی ماهیانه می تواند از علائم آندومتریوز است.

یکی از احتمالات قاعدگی دردناک پس از ۲۰ سالگی آندومتریوز است.

عدم تخمک گذاری در سندرم تخمدان پلی کیستیک :

حدود ۳ درصد افراد در سنین باروری به این بیماری مبتلا بوده و علت آن نیز بطور کامل شناخته نشده است. در این بیماری فولیکولهای اولیه تخمدان ها تکامل نیافته و تخمک گذاری رخ نداده و کیستهایی به اندازه ۷ ـ ۴ میلی متر ایجاد می شود.

علائم و نشانه های این بیماری :

در فرم کلاسیک این بیماری مقطع قاعدگی یا قاعدگی کاملاً نامنظم ، نازایی ، پرمویی یا هیرسوتیسم و چاقی و آکنه و بزرگی دو طرفه تخمدان پر از کیست است. ازعلائم دیگر آن می توان به ضایعات پوستی رنگی اشاره نمود. این ضایعات پوستی قهوه ای مایل به سبز و قرینه ای هستند که در لمس ظریف به صورت مخمل حس می شوند و بیشتر مناطق گردن ، زیر بغل و کشاله ران را گرفتار می کند. همچنین ممکن است با افزایش هورمونهای جنسی مردانه علاوه بر پر مویی و ایجاد موهای زاید کلفت شدن صدا و ریزش موهای شقیقه ها و نیز عضلانی شدن اندامها را نام برد.

درمان بیماران مبتلا به تخمدان پلی کیستیک PCO وابسته به نیاز و شکایت بیمار بوده و دارای سه جنبه اصلی است که هر درمان خاص خود را می طلبد و شامل درمان پرموئی و آکنه درمان عدم تخمک گذاری و در نتیجه نازایی است. غالباً تشخیص PCO از روی شرح حال و معاینه بالینی است. در ۵۰ درصد بیماران می توان بزرگی تخمدان ها را در معاینه فیزیکی کشف کرد.

سطح هورمونها تقریباً نرمال است. ثبت دمای پایه بدن عدم تخمک گذاری را تائید می کند. اخیراً روش تشخیص مورد قبول سونوگرافی و لاپاراسکوپی است.

بررسی وضعیت تخمک گذاری :

برای بررسی وضعیت تخمک گذاری چند روش وجود دارد که ساده ترین آنها ثبت درجه حرارت پایه بدن است. در صورت وجود تخمک گذاری درجه حرارت پایه بدن ۰.۶ ـ ۰.۴ درجه سانتی گراد در طی ۲۴ ـ ۱۲ ساعت پس از تخمک گذاری افزایش می یابد. ولی دقت و صحت این روش بسیار کم است. لذا در مواردی که شک به عدم تخمک گذاری وجود دارد باید از طریق اندازه گیری پروژسترون و یا استرادیول و lh سرم تشخیص را قطعی نمود.

اختلالات مربوط به لوله های رحمی :

عفونتهای لوله های رحمی خصوصاً سل TB از علل مهم و اساسی نازایی با علل لوله ای بوده و بایستی درمان مناسب صورت گیرد. گاهی نیز به دلیل جراحی های قبلی یا حاملگی های داخل لوله ای چسبندگی در لوله های رحمی وجود دارد. در هر صورت اختلالات مربوط به لوله های رحمی از طریق جراحی قابل اصلاح هستند.نوشته شده توسط:Dr.Cool


برچسب ها: نازایی، نازائی، برسی مسایل، رحم، تخمك،